Ελλάς Βερόνα

Εμφανίστηκε διπρόσωπη στη Γένοβα καθώς στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανώτερη εξαργυρώνοντας την υπεροχή της με το γκολ του Λάζοβιτς, κάκιστη η παρουσία της στην επανάληψη με τους γηπεδούχους της Σαμπντόρια να κάνουν ό,τι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο και να την υποχρεώνουν σε ήττα (3-1). Υποχώρηση στην ένατη θέση για τους τζιαλομπλού που δεν έχουν κάποιον ξεκάθαρο στόχο, με τον αστερίσκο όμως μήπως βρεθούν έκτοι σε περίπτωση αποβολής των Γιουβέντους, Ίντερ και Μίλαν λόγω της ιστορίας με την Σούπερ Λίγκα. Μοιρασμένες οι επιδόσεις της Ελλάς στη Βερόνα (6-3-6 με 8/15 under).

Eκτός οι Βελόζο (Α) και Κάλινιτς (Ε).

Bet Info - Ελλάς Βερόνα

Τρεις συνεχόμενες ήττες εντός έδρας χωρίς να πετύχει καν γκολ.

Φιορεντίνα

Απολύτως πανομοιότυπη η εξέλιξη του αγώνα Σασσουόλο-Φιορεντίνα, με την αποτελεσματική φιλοξενούμενη του πρώτου ημιχρόνου (0-1 με τον Μποναβεντούρα) να δίνει τη θέση της σε ένα ευάλωτο συνονθύλευμα το δεύτερο 45λεπτο. Δίκαιη η ήττα (3-1) στο Ρέτζιο Εμίλια για τους βιόλα που είδαν την απόσταση από την τελευταία τριάδα να μειώνεται στους 5 βαθμούς και η διοίκηση αντέδρασε άμεσα επιβάλλοντας τον εγκλεισμό των παικτών στο προπονητικό κέντρο εν όψει του αποψινού κρίσιμου αγώνα. Μόλις 2 διπλά φέτος όμως για την ομάδα της Φλωρεντίας (2-4-9 με 9/15 over).

Tιμωρημένος είναι ο βασικός σέντερ μπακ Μιλένκοβιτς.