Βέλγιο

Νωθρό και άχρωμο συνάμα στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Παναμά. Δεν βρήκε σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με 0-0. Στο β’ «γκάζωσε», πήρε μπρος οι Μέρτενς – Αζάρ – Λουκάκου και… καθάρισαν για τους Βέλγους, οι οποίοι επικράτησαν 3-0. Καλή αρχή για το σύνολο του τεχνικού Ρομπέρτο Μαρτίνεζ, αν και υπάρχει ακόμα πολύς δρόμος στον όμιλο. Με νίκη στο σημερινό (22/6), εξασφαλίζει την πρόκριση στους «16».

Τίποτα που να επηρεάζει, άπαντες παρόντες. Κάποιες μικροενοχλήσεις είχε ο Βερτόνγκεν (στόπερ), αλλά όλα εντάξει.

Τυνησία

Άντεξε μέχρι το 92’, όταν και δέχτηκε το δεύτερο γκολ από την Αγγλία στην πρεμιέρα, για να ηττηθεί 2-1 εντέλει. Άδικο κατά κάποιον τρόπο για τους Τυνήσιους καθώς πάλεψαν σε όλο το ματς, ενώ σπατάλησαν και 2 καλές ευκαιρίες (πλην του γκολ, μία σε κάθε ημίχρονο). Πλέον, για να καταφέρουν να έχουν ελπίδες πρόκρισης, πρέπει –τουλάχιστον- να πάρουν μία ισοπαλία κόντρα στο Βέλγιο.

Νοκ άουτ ο Χάιντε (κίπερ) που τραυματίστηκε στο προηγούμενο και τη θέση του θα πάρει ο Μουχάμεντ.