Βέλγιο

Η πρώτη απώλεια βαθμών για τους Βέλγους ήλθε μόλις στη 2η αγωνιστική λόγω... της σεληνιασμένης Τσεχίας. Η ομάδα του Γιάροσλαβ Σίλχαβι κράτησε στο 1-1 τους «κόκκινους διαβόλους» και αμφότεροι ισοβαθμούν στη πρώτη θέση με 4 βαθμούς. Στο 50’ ο Προβόντ άνοιξε το σκορ για την Τσεχία, ενώ δέκα λεπτά αργότερα στο 60’ ο Λουκάκου έφερε το ματς στα ίσα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Παρότι οι Βέλγοι πίεζαν στο τέλος δεν κατάφεραν να σκοράρουν με το σκορ να μένει ως έχει.

Δύσκολα ο φορ Μέρτενς.

Bet Info - Βέλγιο

4/5 G/G πρόσφατα.

Λευκορωσία

Η Λευκορωσία νίκησε με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο την Εσθονία 4-2 στο Μινσκ για τη δεύτερη αγωνιστική του πέμπτου προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ 2022 και με το απόλυτο στο γκρουπ βρέθηκε στην κορυφή. Η Εσθονία προηγήθηκε με τον Χένρι Ανιέρ στο 31ο λεπτό και με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Βιτάλι Λισάκοβιτς ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Για δεύτερη φορά ο Ανιέρ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 55ο λεπτό και ισοφάρισε εκ νέου με τον Κέντις στο 64΄η λευκορωσία. Η αποβολή του Όιγκους με δύο κίτρινες κάρτες, μόλις 15 λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, οδήγησε σε κατάρρευση την Εσθονία που δέχτηκε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Σαβίτσκι στο 81΄και τον Λισάκοβιτς δύο λεπτά αργότερα.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών, η αρχική σύνθεση αναμένεται ίδια όπως της πρεμιέρας.