Βέλγιο

Έχει περάσει ένας μήνας από την τελευταία φορά που το Βέλγιο έδωσε ματς για το Nations League και αυτό ήταν μία επικράτηση με 2-1 στην έδρα της Ισλανδίας. Σκόραρε δις ο Λουκάκου στον αγώνα, όλα τα γκολ επιτεύχθηκαν στο πρώτο μέρος με την ομάδα του Μαρτίνεζ να βρίσκεται σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-4 και έχοντας 9 βαθμούς. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, οι Βέλγοι αν και βρέθηκαν πίσω κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να νικήσουν με 2-1 την Ελβετία στα πλαίσια φιλικού αγώνα.

Θα λείψει ο βασικός Εντέν Αζάρ (μέσος) που «χτυπήθηκε» από τον Covid-19, απόντες και οι αναπληρωματικοί Τροσάρντ (μέσος), Σαλεμέικερς (μέσος) και Καμίνσκι (τερματοφύλακας).

Αγγλία

Απρόσμενη ήττα δέχθηκε στο τελευταίο της ματς στο Nations League η Αγγλία που έχασε με 1-0 από την Δανία και μάλιστα εντός έδρας. Τίποτα δεν πήγε καλά στην αναμέτρηση για τους Άγγλους με τον Μαγκουάιρ να αποβάλλεται μόλις στο 32ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έχοντας κάνει δύο αχρείαστα φάουλ. Το σκορ διαμόρφωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Έρικσεν στο 35ο λεπτό με την ομάδα του Σάουθγκειτ να βρίσκεται πλέον στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 3-2 και έχοντας 7 βαθμούς. Σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη νίκησε εύκολα με 3-0 την Ιρλανδία.

Πολλές και σημαντικές οι απουσίες για τους φιλοξενούμενους. Συγκεκριμένα θα λείψουν οι βασικοί Άαρνολντ (μπακ), Τζέιμς (μπακ), Μαγκουάιρ (στόπερ), Ράσφορντ (επιθετικός), Γκόμεζ (στόπερ) καθώς και οι Κόαντι (στόπερ) και Γουάρντ Πράουζ (μέσος).