Βαλερένγκα

Εκπληκτική εμφάνιση και νίκη για την Βαλερένγκα στην έδρα της Χάουγκεσουντ με 4-1. Οι φιλοξενούμενοι απέδωσαν πολύ καλό ποδόσφαιρο, προηγήθηκαν με διαφορά τριών τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο μέρος του αγώνα ήταν κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα αφού όλα είχαν ήδη κριθεί. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο φορμαρισμένος Φίνε που πέτυχε δύο γκολ. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Ντειλά με ρεκόρ 22-18 και 21 βαθμούς.

Θα απουσιάσουν οι σημαντικοί Τόλας (στόπερ) και Βέγκα (επιθετικός).

Μπόντο Γκλίμτ

«Έδειξε τα δόντια της» η Μπόντο απέναντι στην Οντ, νικώντας της εντός έδφας με 3-0 βάζοντας «φωτιά» στην κορυφή του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι αν και μπήκαν νωθρά στην αναμέτρηση, ανέβασαν στροφές με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο 30ο λεπτό έπειτα από γκολ του Έβχεν. Στο δεύτερο ημίχρονο «μπήκαν» εξίσου δυνατά πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ που διαμόρφωσαν και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στην2η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Κνούτσεν με ρεκόρ 28-16 και 26 βαθμούς.