Βαλένθια

Στο Λος Κάρμενες, η Βαλένθια απέσπασε βαθμό απο την Γρανάδα (2-2), μια ισοπαλία που ωστόσο δεν τη βολεύει χάνοντας έδαφος στο βαθμολογικό πίνακα της Primera Division, σε ένα παιχνίδι με εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο. Το σκορ για τη Γρανάδα άνοιξε ο Φερνάντεθ με χτύπημα πέναλτι στο 61ο. Αμέσως ισοφάρισε για τη Βαλένθια ο Βαγιέχο στο 63ο, όμως, για να ανατρέψουν πλήρως το σκορ οι φιλοξενούμενοι με τον Γκουέδες στο 68ο. Το γκολ του ήταν εκπληκτικό, με ασύλληπτο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή της Γρανάδα! Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, πάντως, και με τον Βίκο στο 86ο έφτασαν στην ισοφάριση σε 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Το θετικό πάντως για τις «νυχτερίδες» είναι πως έχουν βατό πρόγραμμα για τη συνέχεια.

Tραυματίες οι Γκαγιά, Πιτσίνι και Γκαράι.

Bet Info - Βαλένθια

5/6 ΝG προσφάτως.

Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Σε ένα ματς που λίγοι θα θυμούνται η Βαγιαδολίδ κατάφερε να φανεί παραγωγική και να καταφέρει να μετουσιώσει την πίεση της σε τρίποντο σκοράροντας στο τέλος πανηγυρίζοντας μια πολύ σημαντική νίκη με 1-0 επί της Αλαβές. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις και πήγαινε... καρφί για το 0-0. Μια αναταραχή στην άμυνα των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά του αγώνα είχε ως αποτέλεσμα η Βαγιαδολίδ να φύγει με τη νίκη επικρατώντας  της Αλαβές, με γκολ του Φερνάντεζ. Με 39 βαθμούς πλέον η Βιγιαρεάλ είναι πλέον άνετη καθώς το πρόγραμμα της μοιάζει δύσκολο στη συνέχεια (αγωνίζεται απέναντι στη Μπαρτσελόνα την επόμενη αγνωνιστική) ωστόσο έχει εξασφαλίσει τη σωτηρία της.

Τιμωρημένος ο φορ Όσκαρ Πλάνο. Εκτός ο κίπερ Κάρο και ο χαφ Φερνάντες.