Βαλένθια

Εντός έδρας ήττα με 3-2 δέχθηκε η Βαλένθια, με 3-2 απέναντι στη ποιοτική Μπαρτσελόνα. Παρότι προηγήθηκε με τον Παουλίστα στο 50ο λεπτό, δέχθηκε την ανατροπή με τον Σολέρ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 83ο λεπτό. Τα συνεχόμενα κακά αποτελέσματα έφεραν και την απόλυση του Γκραθία με τον Βόρο να αναλαμβάνει υπηρεσιακός. Σίγουρα για την «κατρακύλα» των γηπεδούχων δεν φέρει ολοκληρωτική ευθύνη ο προπονητής παρά οι λάθος χειρισμοί της διοίκησης. Πλέον, οι «νυχτερίδες» βρίσκονται στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 43-51 και 36 βαθμούς.

Αμφίβολος ο βασικός Γκάγια (αμυντικός).

Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Τέταρτη σερί ισοπαλία για τη Βαγιαδολίδ, αυτή τη φορά με 1-1 εντός έδρας κόντρα στη Ρεάλ Μπέτις. Σε μία κυρίως ισορροπημένη αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι  βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 49ο λεπτό. Ωστόσο, βρήκαν απάντηση με τον άκρως φορμαρισμένος Βέισμαν στο 68ο λεπτό. Στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Σέρτζιο με ρεκόρ 32-46 και 31 βαθμούς, στο +1 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Εκτός οι Γκαρσία (αμυντικός), Ορεγιάνα (επιθετικός) και Πέρεθ (αμυντικός).