Βαλένθια

Φανταστική εμφάνιση για τη Βαλένθια που πήρε σημαντικό πόντο στο Καμπ Νόου με εξαιρετικό παιχνίδι και κοουτσάρισμα. Η ομάδα του Χάβι Γκράθια ήταν άψογα στημένη στο «Καμπ Νόου» και υποχρέωσε τους Μπλαουγκράνα σε μια ακόμα «γκέλα». Μάλιστα, προηγήθηκαν οι Νυχτερίδες, όταν ο Μουκτάρ Ντιακαμπί, εντελώς αμαρκάριστος σε κόρνερ, νίκησε με κεφαλιά τον Τερ Στέγκεν, ανοίγοντας το σκορ λίγο πριν από το ημίωρο (29'). Ο Μέσι ισοφάρισε με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ η Μπαρτσελόνα εκκίνησε εκπληκτικά στην επανάληψη με γκολ του Αραούχο στο 52'. Στο 69' όμως ο Γκόμες το έφερε στα ίσα με ένα σχετικά τυχερό τέρμα.

Δύσκολα ο κίπερ Σίλεσεν.

Bet Info - Βαλένθια

Απο τρία σερί G/G οι «νυχτερίδες».

Σεβίλλη

Η Σεβίλλη «έκατσε» στο προβάδισμα που είχε από το πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα η Βαγιαδολίδ να απαντήσει στο 87’ και να φύγει με το 1-1, από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν». Καλύτερη και με περισσότερες ευκαιρίες ήταν η Σεβίλλη στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο της ανήκε σχεδόν… ολόκληρο. Ωστόσο, ύστερα από 45 λεπτά, το μόνο που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οκάμπος, στο 31’, που είχε κερδίσει ο Ελ Νεσιρί. Στο δεύτερο μέρος, η Βαγιαδολίδ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας και εκείνη τις καλές στιγμές, ωστόσο, στο 87’ δεν… υπολόγισε τον Καρνέρο, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Συνεπώς, με τον βαθμό αυτό η ομάδα της Ανδαλουσίας έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει την Μπαρτσελόνα στην πέμπτη θέση (έχοντας ένα ματς περισσότερο).