Βαλένθια

Είχε άσκοπα την κατοχή με το μέρος της στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με την Βαλένθια να δέχεται την ήττα στην έδρα της Κάντιθ με 2-1. Σε μία από τις λιγοστές επικίνδυνες φάσεις των γηπεδούχων κατάφεραν να βρουν και γκολ με τον Κάλα στο 14ο λεπτό. Η ισοφάριση ήταν άμεση και ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με τον Γκαμέιρο όμως, η Κάντιθ είχε απάντηση με τον Μάρκος Μάουρο στο 88ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Γκρασία βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 35-40 και 33 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Σίλεσεν (τερματοφύλακας) και Μαγκαλά (αμυντικός). Αμφίβολοι οι Πιτσίνι (αμυντικός) και Μάξι Γκόμεζ (μέσος) που ωστόσο αναμένονται να βρίσκονται κανονικά στην αποστολή.

Ρεάλ Σοσιεδάδ

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε την Τετάρτη η Ρεάλ Σοσιεδάδ, εντός έδρας απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Αρκετά μοιρασμένο το συγκεκριμένο ματς, αμφότερες οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους με τον Βιγιαλίμπρε να σκοράρει στο 85ο λεπτό και τον Λόπεζ να ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά αργότερα διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ. Πλέον, η ομάδα του Αλγκουαθίλ βρίσκεται στη 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 45-29 και 46 βαθμούς.

Πολλά τα προβλήματα τραυματισμών για τους φιλοξενούμενους. Θα λείψουν οι ημιβασικοί Γκουρίνιτ (μέσος) και Μόγια (τερματοφύλακας), οι βασικοί Ιλαραμέντι (μέσος), Μουνιόζ (αμυντικός) και Σίλβα (μέσος). Τιμωρημένοι οι Ζουμπιμέντι (μέσος) και Ζουμπέλντια (μέσος), δεν επηρεάζουν οι Σόλα (αμυντικός) και Σανγκάλι (μέσος).