Βαλένθια

Προηγήθηκε στη Μαδρίτη επί της Ατλέτικο αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα με 3-1. Η Βαλένθια αιφνιδίασε και άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Ράτσιτς να νικάει τον Όμπλακ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή για το 0-1. Στο 23ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Ζοάο Φέλιξ με προβολή στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το 1-1 για την Ατλέτικο. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ανατροπή και τα κατάφεραν με τον Λουίς Σουάρες. Ο Ουρουγουανός πήρε την ασίστ από τον Φέλιξ και με εντυπωσιακό πλασέ έκανε το 2-1 για την ομάδα του. Στο 72’ ήρθε και το 3-1 με τον Κορέα να σφραγίζει τη νίκη για τους «ροχιμπλάνκος».

Τιμωρημένος ο Γκιγιαμόν, εκτός ο κίπερ Σίλεσεν, τραυματίας ο μέσος Ντιακαμπί, σε καραντίνα ο φορ Γκαμεϊρό.

Bet Info - Βαλένθια

4/5 G/G στο πρωτάθλημα πρόσφατα.

Έλτσε

Σκούρα τα πράγματα απέναντι στη Μπαρτσελόνα για την Έλτσε εντός έδρας. για να γνωρίσει την ήττα με 0-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, τις φάσεις και τα γκολ σκοράροντας απο μια φορά σε κάθε ημίχρονο δείχνοντας ωριμότητα στο παιχνίδι τους.  Mία καλή στιγμή μόνο οι γηπεδούχοι, που «άγγιξαν» το 1-1 στο 57’, είναι εντός επικίνδυνης ζώνης, ωστόσο έχει και δυο παιχνίδια λιγότερα.

Αγωνιστικά, επιστρέφει ο εξτρέμ Καρίγιο, εκτός ο εξτρέμ Φιδέλ.