Βαλένθια

Δεύτερη σερί ήττα για την Βαλένθια, αυτή τη φορά στο ντέρμπι κόντρα στη Σεβίλλη με 3-1 . Κάκιστο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε η ομάδα του Μπορντάλας που δέχθηκε τρία γκολ στα πρώτα 22 λεπτά της αναμέτρησης. Το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να μειώσει με τον Ντούρο στο 31ο λεπτό δίχως να καταφέρει να επιβάλει το παιχνίδι της στο δεύτερο μέρος. Πλέον, η ομάδα του Μπορντάλας βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-7 και 10 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Μπλάνκο (επιθετικός), Τσερίσεβ (μέσος), Κορέια (μέσος), Γκάγια 9αμυντικός), Πιτσίνι (αμυντικός) και Σολέρ (μέσος).

Αθλέτικ Μπιλμπάο

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η Αθλέτικ Μπιλμπάο, με 2-1 εντός έδρας κόντρα στην Ράγιο Βαγιεκάνο. Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο 5ο λεπτό με την ισοφάριση ωστόσο να φτάνει στο 33ο λεπτό με αυτογκόλ του Σισ. το δεύτερο μέρος, και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να απειλήσουν με τον Φαλκάο ωστόσο να διαμορφώνει το σκορ από κοντινή απόσταση στο 96ο λεπτό. Η ομάδα του Μαρθελίνο βρίσκεται πλέον στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-3 και 9 βαθμούς.

Εκτός οι Αλβάρεζ (αμυντικός), Μπερσίτσε (αμυντικός), Νολασκοιάν (μέσος), Πάρεδες (αμυντικός) και Σανσέτ (μέσος).