Βαλένθια

Το νικηφόρο – αήττητο σερί της κατάφερε να επεκτείνει και στην 28η “στροφή” του πρωταθλήματος η γηπεδούχος απόψε Βαλένθια. Οι “νυχτερίδες” υποδέχθηκαν εκτός έδρας την Σεβίλλη σε ένα παιχνίδι όπου από το ξεκίνημα βρέθηκαν υπό την υπεροχή της γηπεδούχου ομάδας, δέχθηκαν πίεση, στην δεύτερη ουσιαστική τους φάση στο 25' πήραν προβάδισμα με 0-1, στην συνέχεια η πίεση από την αντίπαλη ομάδα “μεγάλωνε”, φάνηκαν τυχεροί προς το τέλος του πρώτου 45λεπτου όπου η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, στην επανάληψη δέχθηκαν αλλά άσκησαν πίεση, στο 68' πέτυχαν το 0-2 και στον υπόλοιπο αγώνα άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και με το συγκεκριμένο σκορ έφυγαν νικητές. Με αυτόν τον τρόπο η ομώνυμη ομάδα από την Βαλένθια ολοκλήρωσε αήττητη 6 σερί παιχνίδια στο πρωτάθλημα κι ανεβαίνοντας στους 56 βαθμούς αύξησε στους 11 την διαφορά από την 5η Σεβίλλη ενώ παρέμεινε στο -1 από την 3η Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούν να υπολογίζουν απόψε στους Χάβι Χιμένεθ (Α), Σάντι Μίνα (Ε) και Φρανσίς Κοκελίν (Μ) εφόσον και οι τρείς αυτοί παίκτες αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών.

Bet Info - Βαλένθια

Το σύνολο του Μαρσελίνιο διαθέτει την 3η καλύτερη έδρα στο μέχρι στιγμής πρωτάθλημα, έχοντας πετύχει σε 14 παιχνίδια 10 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Αλαβές

Με ήττα κατάφερε να ολοκληρώσει και την 28η “στροφή” του πρωταθλήματος η φιλοξενούμενη απόψε Αλαβές. Η “γκλοριόσο” υποδέχθηκε εντός έδρας την Ρεάλ Μπέτις σε ένα παιχνίδι όπου ξεκίνησε κάπως παθητικά, δέχθηκε πίεση από τους φιλοξενούμενους χωρίς να βγάλει κάποια ιδιαίτερη αντίδραση, με τέρματα σε 23' και 44' βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησε φάσεις και στο 67' μείωσε σε 1-2 αλλά στο 78' δέχθηκε και τρίτο γκολ, το οποίο δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης κι έδωσε στην γηπεδούχο ομάδα την ήττα με το τελικό 1-3. Ήττα η οποία ήταν η 2η σερί για την ομάδα από την Βιτώρια-Γκαστέιθ, η οποία ομάδα συνέχισε με 31 βαθμούς και βρέθηκε στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας βέβαια στο +11 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο μόνος απών απόψε για τους φιλοξενούμενους θα είναι ο Κάρλος Βιγκαράι (Α), ο οποίος συνεχίζει τραυματίας.