Βαλένθια

Κακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Βαλένθια στην έδρα της Οσασούνα όπου και συνδυάστηκε με ήττα (3-1). Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν στην αναμέτρηση ήταν να ισοφαρίσουν προσωρινά στο 30ο λεπτό με τον Γκαμέιρο. Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, σκόραραν δύο τέρματα ενώ είχαν και χαμένο πέναλτι. Στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Γκρασία με ρεκόρ 40-47 και 35 βαθμούς.

Εκτός οι Σίλεσεν (τερματοφύλακας), Κορέια (αμυντικός) και Σολέρ (μέσος).

Αλαβές

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Αλαβές, με 2-1 απέναντι στη Βιγιαρεάλ. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα στο 17ο λεπτό με τον Χοσέλου. Ισοφαρίστηκε στο 50ο λεπτό με τον Αλκάθερ ενώ αν και πιεζόταν, βρήκε την απάντηση με τελείωμα του Μέντεθ στο 80ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Πλέον, η ομάδα του Καγίεχα βρίσκεται στη 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-48 και 30 βαθμούς.

Εκτός οι Αμπκάρ (αμυντικός), Κόρντομπα (επιθετικός), Ντουάρτε (αμυντικός) και Έλι (αμυντικός).