Βαλένθια

Έμεινε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις καταφέρνοντας αυτή την φορά να πάρει τεράστιο διπλό στην έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 1-0 για τον θεσμό του πρωταθλήματος με γκολ του Τσερίσεβ στο 27ο λεπτό. Νικηφόρο ήταν και το ξεκίνημα για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ για την Βαλένθια που κατάφερε να «δραπετεύσει» με το διπλό από την έδρα της Τσέλσι. Σε εξαιρετική μέρα Σίλεσεν και Ροντρίγκο, σημαντική η βοήθεια που παρείχαν οι Παρέχο και Κοντογκμπιά.

Εκτός θα παραμείνουν οι Γκαμέιρο (φορ), Σόλερ (μέσος) και Γκάγια (αμυντικός).

(4-4-2): Σίλεσεν – Κόστα, Ντιακαμπί, Παουλίστα, Βας – Τσερίσεβ, Κοντογκμπιά, Παρέχο, Κοκιελίν – Μορένο, Γκόμεζ.

Άγιαξ

Μπορεί να δυσκολεύτηκε, ωστόσο ο Άγιαξ κατάφερε να νικήσει με 2-0, εντός έδρας την Γκρόνιγκεν σε μία αναμέτρηση όπου βρήκε τα δύο γκολ δέκα λεπτά πριν την λήξη.  «Με το δεξί» μπήκε ο Αίαντας στο εναρκτήριο ματς του Τσάμπιονς Λιγκ νικώντας χωρίς να αντιμετωπίσει καμία απολύτως δυσκολία με 3-0 την Λιλ, εντός έδρας. Τα γκολ για την ομάδα του Τεν Χάγκ πέτυχαν οι Πρόμες, Αλβάρεν και Ταλιαφίκο στο 18ο, 50ο και 62ο λεπτό αντίστοιχα σε ένα ανοιχτό ματς με πολλές κλασικές ευκαιρίες.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

(4-2-3-1): Ονανά – Ταλιαφίκο, Μπλιντ, Βέλτμαν, Ντεστ – Μαρτίνεζ, Μπεκ – Νέρες, Πρόμες, Ζίγιεχ – Τάντιτς.