Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Παρέμεινε για έβδομο ματς χωρίς νίκη η Ρεάλ Βαγιαδολίδ η οποία πήρε τον βαθμό στην έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-2. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, έδειξε καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο ισοφαρίζοντας με όμορφη κεφαλιά του Ορεγιάνα στο 70ο λεπτό. Δέχθηκε και πάλι γκολ καθορίζοντας όμως το τελικό αποτέλεσμα με όμορφο τελείωμα του Βέισμας στο 85ο λεπτό. Καθοριστικός ο κίπερ Μάσιπ που απέκρουσε πολλές ευκαιρίες του αντίπαλου, η ομάδα του Σέρχιο βρίσκεται στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-45 και 30 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο Ραούλ Γκαρσία (αμυντικός).

Μπέτις

Έμεινε για πέμπτο συνεχόμενο ματς ισόπαλη η Μπέτις αυτή τη φορά στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης με 0-0. Δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δέχθηκε απειλητικές φάσεις με τους γηπεδούχους ωστόσο να είναι άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Στην 6η θέση το βαθμολογικού πίνακα έπεσε η ομάδα του Πελεγκρίνι με ρεκόρ 42-45 και 50 βαθμούς.

Εκτός οι Καμαράσα (μέσος) και Μάρτιν (τερματοφύλακας). Αμφίβολος ο Μοντόγια (μπακ).