Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Σκληροτράχηλη η Βαγιαδολίδ στο Μεστάγια, πάλεψε πολύ για τη νίκη όμως στο τέλος λύγισε και έφυγε με άδεια χέρια γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Η Βαλένθια άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό με τον Μάξι Γκόμες μετά από ασίστ του Γκαμεϊρό με παράλληλο γύρισμα. Η ομάδα από την Καστίλλη και Λεόν, ωστόσο, ισοφάρισε με τον Βίκτορ Γκαρθία με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Στο ντεμπούτο του κατάφερε να ελιχθεί στις συμπληγάδες της άμυνας των γηπεδούχων και να νικήσει τον Ντομένεκ ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 64ο λεπτό ο Λι Κανγκίν , πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και με πανέμορφο γκολ στο 89ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Επτά βαθμούς πάνω απο την επικίνδυνη ζώνη, δείχνει σε καλή κατάσταση.

Εκτός ο αμυντικός Σαλισού και ο χαφ Μίτσελ.

Bet Info - Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Under 2.5 τα 6/8 προσφάτως στην έδρα της.

Μπαρτσελόνα

Μετριότατη  παρουσιάστηκε η Μπαρτσελόνα στο ματς με την ουραγό Εσπανιόλ, έφτυσε... αίμα για να νικήσει   (1-0), ωστόσο διατηρήθηκε σε τροχιά πρωταθλήματος αν και πλέον κυνηγά ένα θαύμα. Ταυτόχρονα, σε ένα ντέρμπι μίσους όπως αυτό έριξε και μαθηματικά την συμπολίτισσα στην δεύτερη κατηγορία. Η Μπάρτσα έχασε λόγω αποβολής τον Φατί όμως η Εσπανιόλ μόλις τρία λεπτά μετά έμεινε κι αυτή με 10 παίκτες. Με δέκα εκατέρωθεν, οι χώροι ήταν περισσότεροι για την Μπάρτσα και, στο 56', μετά από ωραίο συνδυασμό των Γκριεζμάν και Μέσι και σουτ του τελευταίου, ο Λουίς Σουάρες πήρε το ριμπάουντ και πέτυχε το γκολ – φιλί ζωής για τους γηπεδούχους.

Τιμωρημένος ο Φατί, εκτός Ουμτιτί, Ντε Γιονγκ και Ντεμπελέ.