Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Με γκολ στο 87ο λεπτό η Βαγιαδολίδ πήρε τον βαθμό από τη Σεβίλλη, γράφοντας το τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι καθησυχάστηκαν στο γκολ του Οκάμπος, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 31ο λεπτό και μοιραία η Βαγιαδολίδ βρήκε πρόσφορο έδαφος για να σκοράρει. Η Σεβίλλη ήταν ανώτερη, ειδικά στο πρώτο μέρος, κλείνονταν στην άμυνά τους τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο μέρος, η ρόλοι σχεδόν αντιστράφηκαν, με τη Βαγιαδολίδ να βρίσκει χώρους, να πιέζει και τελικά να σημειώνει το 1-1, με όμορφο σουτ του Καρνέρο, στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Εκτός ο στόπερ Κίκο, αμφίβολος ο μέσος Φερνάντεθ.

Bet Info - Ρεάλ Βαγιαδολίδ

4/5 G/G πρόσφατα εντός έδρας.

Μπαρτσελόνα

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 απέναντι στη Βαλένθια στο «Καμπ Νου», σε αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική της La Liga. Από σέντρα του Σολέρ, ο Μουκτάρ Ντιακαμπί με κεφαλιά νίκησε τον Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν για το 0-1 στο 29’! Οι «μπλαουγκράνα» αντέδρασαν κι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Αντουάν Γκριεζμάν ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Χοσέ Λουίς Γκαγιά, με τον Χάουμε Ντομενέκ να αποκρούει αρχικά το πέναλτι του Λιονέλ Μέσι. Ο Πέντρι έφτασε πρώτος στην μπάλα, σέντραρε και από κοντά με το κεφάλι ο Αργεντινός σούπερ σταρ διόρθωσε το «λάθος» του. Με ένα υπέροχο γυριστό σουτ του στόπερ Ρόναλντ Αραούxο, η Μπαρτσελόνα έφτασε στην ανατροπή στο 52’. Ωστόσο η Βαλένθια δεν τα παράτησε. Από σέντρα του Γκαγιά, ο Μάξι Γκόμεζ πρόλαβε τον Όσκαρ Μινγκέσα και ισοφάρισε σε 2-2 στο 69’! Αρκετά μακριά απο την κορυφή, απέχει ήδη 8 βαθμούς απο την πρώτη θέση.

Πάντα εκτός ο στόπερ Πικέ και ο εξτρέμ Φατί.