Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Μετά από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων, η Βαγιαδολίδ δέχθηκε «πικρή» ήττα, στην έδρα της Μπαρτσελόνα με 1-0. Η ομάδα του Σέρχιο αν και απειλούταν για όλο το διάστημα του αγώνα, κατάφερε μέχρι τα τελευταία λεπτά να μην δεχθεί κάποιο γκολ απέναντι σε ένα άκρως επικίνδυνο και ποιοτικό αντίπαλο. Ωστόσο, η άδικη κόκκινη που δέχθηκε ο Πλάνο στο 79ο λεπτό άλλαξε τις ισορροπίες με τον Ντεμπελέ να σκοράρει στο 90ο λεπτό καθορίζοντας το σκορ. Σταθερά στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η Βαγιαδολίδ με ρεκόρ 26-39 και 27 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Πάρλο (μέσος), Γιαμίκ (αμυντικός), Φέντε (μέσος), Φερνάντεζ (αμυντικός), Γκαρσία (αμυντικός) και Ολίβας (αμυντικός). Μισέλ (μέσος) και Βάισμαν (επιθετικός) δίνονται αμφίβολοι.

Γρανάδα

Σερί στις κακές εμφανίσεις έδωσε η Γρανάδα η οποία δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στα πλαίσια των «8» του Γιουρόπα Λιγκ. Αν και ξεκίνησε καλά τον αγώνα έχοντας την κατοχή, στη συνέχεια έδωσε χώρο στον αντίπαλο «πληρώνοντας» το. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Μαρτίνεζ δέχθηκε ταπεινωτική ήττα με 3-0 εντός έδρας κόντρα στη Βιγιαρεάλ. Καμία δημιουργία, κανένα αμυντικό πλάνο για την «αρμάδα» του Ισπανού κόουτς που πλέον βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 42-31, έχοντας 46 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι σημαντικοί Σολδάδο (επιθετικός) και Μίλα (μέσος) καθώς και ο Σόρο (μέσος). Δεν επηρεάζει η απουσία του Λοζάνο (αμυντικός), αμφίβολος ο Ντουάρτε (αμυντικός).