Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Έμεινε για ενδέκατο ματς χωρίς νίκη η Βαγιαδολίδ η οποία ηττήθηκε αυτή τη φορά με 4-1 στην έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ. Πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση στο πρώτο μέρος όπου και δέχθηκε τέσσερα γκολ, το μόνο που κατάφερε ήταν να διαμορφώσει το τελικό σκορ με τον Μάρκος Αντρέ στο 82ο λεπτό. Σταθερά στη 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Αντρέ με ρεκόρ 33-55 και 31 βαθμούς.

Εκτός οι Γκαρσία (αμυντικός), Χιμένεζ (τερματοφύλακας), Κόντρο (επιθετικός) και Ορεγιάνα (επιθετικός).

Ατλέτικο Μαδριτης

Σημαντικό βήμα τίτλου έκανε η Ατλέτικο Μαδρίτης νικώντας με 2-1, εντός έδρας την Οσασούνα. Ήταν «σφιγμένη» σε όλο το ματς, βρέθηκε πίσω στο 75ο λεπτό ωστόσο κατάφερε να βγάλει αντίδραση στα τελευταία δέκα λεπτά με τους Λόντι και Σουάρεζ να σκοράρουν στο 82ο και 88ο λεπτό καθορίζοντας το τελικό σκορ στην αναμέτρηση. Σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Σιμεόνε με ρεκόρ 65-24 και 83 βαθμούς.