ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η...ρωσική αρκούδα παραλίγο να υποκύψει στις ορέξεις του Σβεντ και να γίνει...αρκουδάκι όμως έσωσε την κατάσταση στην τέταρτη περίοδο. Παρά το γεγονός ότι η Κίμκι ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε διψήφια διαφορά όμως η ΤΣΣΚΑ βρηκε τις λύσεις από τον πάγκο και μάζεψε την κατάσταση. Ο πάγκος και η...διαιτησία (43 βολές!!) έδωσαν τη νίκη στο πρώτο ματς της σειράς στην ομάδα του Ιτούδη που πλεον όμως είναι λαβωμένη, μετά τον τραυματισμό και του Ντε Κολό. Ο Σέρχι έκανε πάλι άνω κάτω την ομάδα του Μπαρτζώκα και με ρεκόρ καριέρας στα πλέι-οφ έκανε ότι μπορούσε για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Μεγάλο ματς και από τον Χάντερ ο οποίος μπήκε στα...παπούτσια και του Χάινς και κάλυψε το κενό του επάξια. Σημαντικές βοήθεις και πάλι από Χίγκινς και Κλάιμπερν, ενώ στα θετικά είναι ότι βοήθησαν και παίκτες που είχαν ελάχιστο χρόνο συμμετοχής ως τώρα.

Ντε Κολό και Χάινς είναι στα πιτς για όλη τη σειρά.

Κίμκι

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε κοντά στο να σοκάρει την ΤΣΣΚΑ, όμως εν τέλει δεν τα κατάφερε. Ένα...νεκρό διάστημα στην τέταρτη περίοδο όπου η αντίπαλος της έτρεξε ένα σερί 10-0, ήταν αρκετό για να μην αφήσει την...παρέα του Σβεντ να κάνει το μπρέικ. Ο Ρωσος σούπερ σταρ έκανε πάλι ότι μπορούσε για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, όμως και πάλι δεν ήταν αρκετό. Στα θετικά είναι η ποικιλία εν τέλει στην επίθεση, αφού περαν του Σβεντ, τέσσερις ακόμη παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, όμως τα πολλά φάουλ (43 βολές...έδωσε στην ΤΣΣΚΑ) και το νεκρο διάστημα (10-0) στην τελευταία περίοδο δεν την οδήγησαν εν τέλει στο μπρέικ. Πάντως, αν συνεχίσει τέτοιες εμφανίσεις η Κίμκι έχει σοβαρές πιθανότητες για να προκριθεί, ειδικά από τη στιγμή που θα αντιμετωπίσει δυο προβλήματα λιγότερα (Χάινς-Ντε Κολό).