Τσέλσι

Πρόκριση στους «16» του Champions League πήρε η Τσέλσι μετά και την τελευταία της νίκη με 2-1 στην έδρα της Ρεν. Οι «μπλε» προηγήθηκαν με  όμορφο τελείωμα του Οντόι στο 22ο λεπτό ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Ζιρού το 91ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ νίκησε με 2-0 στην έδρα της Νιουκάστλ. Ήταν κυρίαρχη, άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ ενώ ο Έιμπραχαμ στο δεύτερο μέρος σκόραρε επίσης εκμεταλλευόμενος την όμορφη προσπάθεια και ασίστ του Βέρνερ. Πλέον η Τσέλσι βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 22-10 και 18 βαθμούς.

Επιστρέφει μετά τον τραυματισμό του ο σημαντικός Πούλισικ (μέσος).

Τότεναμ

Πραγματοποίησε ροτέσιον στο αρχικό σχήμα ο Μουρίνιο χωρίς η ομάδα του να δυσκολευτεί να κερδίσει με 4-0 την Λουντογκόρετς, στα πλαίσια των ομίλων του Europa League. Σκόραραν οι Βινίσιους, Λούκας και Γουίνκς με τον τελευταίο να πετυχαίνει εκπληκτικό τέρμα από μακρινή απόσταση. Στα του πρωταθλήματος, η Τότεναμ νίκησε και πάλι, αυτή την φορά στο ντέρμπι, απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι με 2-0, εντός έδρας. Παρότι δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά ούτε και την κατοχή, ήταν εκπληκτική στο παιχνίδι των αντεπιθέσεων βρίσκοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο με τους Σον και Λο Σέλσο. Πλέον, οι «πετεινοί» βρίσκονται  στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-9 και 20 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Αλντερβάιλντερ (αμυντικός) και Λαμέλα (μέσος).