Τσέλσι

Δεν έχει ξεκινήσει ικανοποιητικά την φετινή σεζόν η Τσέλσι η οποία παρότι πραγματοποίησε πολλές και ποιοτικές μεταγραφές, αυτό δεν έχει φανεί ακόμα στον αγωνιστικό χώρο. Βρίσκεται μόλις στην 7η θέση έχοντας κάνει πολλές «γκέλες» απέναντι σε κατώτερες ομάδες. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, αν και προηγήθηκε με 2-0, εν τέλει αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0, εντός έδρας απέναντι στην Σαουθάμπτον με το γκολ της ισοφάρισης να έρχεται στο 92ο λεπτό. Πολλά τα λάθη από τους αμυντικούς της ομάδας, για ακόμα μία φορά ο Κεπά φάνηκε ασταθής. Την περσινή αγωνιστική περίοδο, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ έφτασε μέχρι τους «16» της διοργάνωσης.

Για ακόμα ένα παιχνίδι θα μείνει εκτός ο βασικός Μεντί (τερματοφύλακας) ο οποίος δεν αναμένεται να λείψει και από το ματς του πρωταθλήματος την ερχόμενη βδομάδα. 50-50 οι πιθανότητες να αγωνιστεί ο Τιάγκο Σίλβα (στόπερ), σταθερά εκτός βρίσκεται ο ανερχόμενος Γκίλμουρ (μέσος).

(4-2-3-1): Κεπά - Τσίλγουελ, Κρίστενσεν, Ζουμά, Τζέιμς - Καντέ, Ζορζίνιο - Πούλισικ, Χάβερτζ, Ζίγιεχ - Βέρνερ.

Σεβίλλη

Τέλος σε ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων μπήκε για την Σεβίλλη που έχασε το Σάββατο με 1-0 στην έδρα της Γρανάδα. Έπαιξε όλο το δεύτερο μέρος με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Ζορντάν στο 49ο λεπτό, το γκολ επιτεύχθηκε στο 82ο λεπτό. Η ομάδα του Λοπετέγκι, την περσινή αγωνιστική περίοδο κατάφερε να φτάσει για ακόμα μία φορά στην κατάκτηση του Europa League, κάνοντας την ανατροπή στον τελικό, νικώντας με 3-2 την Ίντερ, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους ομίλους του Champions League.

Εκτός ο σημαντικός Κουντέ (αμυντικός) καθώς και ο Εσκουδέρο (αμυντικός).

(4-3-3): Μπόνο - Ακούνια, Κάρλος, Γκόμεζ, Νάβας - Ράκιτιτς, Ζορντάν, Φερνάντο, Οκάμπος, Ντε Γιονγκ, Σούσο.