Τσέλσι

Εμφατική νίκη με 4-0 κατάφερε να πάρει η Τσέλσι, εντός έδρας απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας. Η ομάδα του Λάμπαρντ, αν και  δυσκολεύτηκε να βρει χώρους στο πρώτο μέρος, πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στο δεύτερο με τον Τσίλγουελ να είναι πρωταγωνιστής ανοίγοντας το σκορ στο 50ο λεπτό ενώ μοιράσε και μία ασίστ στην κεφαλιά του Ζουμά στο 66ο λεπτό. Το σκορ στην αναμέτρηση καθόρισε ο Ζορζίνιο με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι στο 78ο και 82ο λεπτό. Πλέον οι «μπλε» βρίσκονται στην 7η θέση με ρεκόρ 10-6 και 7 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι βασικοί Μεντί (τερματοφύλακας) και Τσίλγουελ (μπακ), πρόβλημα αντιμετωπίζει και ο Καντέ (μέσος) ενώ ο Γκίλμουρ (μέσος) παραμένει εκτός, αναμένεται να επιστρέψει στον επόμενο μήνα.

Σαουθάμπτον

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Σαουθάμπτον, αυτή την φορά με 2-0, εντός έδρας κόντρα στην Γουέστ Μπρομ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τζενεπό στο 41ο λεπτό ενώ ο Ρομέου στο 69ο λεπτό «κλείδωσε» ουσιαστικά το τρίποντο για την ομάδα του Χάσενχατλ που πλέον βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-6 και 6 βαθμούς. Αναμένονται να βοηθήσουν οι προσθήκες των Ντιαλό (αμυντικός) και Γουόλκοτ (μέσος).

Εκτός οι σημαντικοί Τζενεπό (επιθετικός), Άρμστρονγκ (μέσος) καθώς και ο αναπληρωματικός Σαλισού (αμυντικός).