Τσέλσι

Πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη φετινή της εμφάνιση στο πρωτάθλημα η Τσέλσι η οποία νίκησε εύκολα με 3-0 στην έδρα της Μπέρνλι. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Ζίγιεχ με όμορφο σουτ στο 26ο λεπτό, η ομάδα του Λάμπαρντ δεν απειλήθηκε καθόλου ενώ Βέρνερ και Ζουμά πρόσθεσαν επίσης το όνομα τους στον πίνακα των σκόρερς. Οι «μπλε» κράτησαν ανέπαφη την εστία τους για τέταρτο συνεχόμενο ματς σε όλες τις διοργανώσεις, ο Μεντί είναι αυτό που η Τσέλσι έψαχνε. Στα του Champions League, δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος ωστόσο έκανε ιδανικό ματς στο δεύτερο καταφέρνοντας και εδώ να νικήσει με 4-0 στην έδρα της Κράσνονταρ. Έχασε πέναλτι ο Ζορζίνιο, σκόραρε ο Οντόι στο πρώτο μέρος μετά από λάθος υπολογισμό του τερματοφύλακα, στο δεύτερο ημίχρονο Βέρνερ, Ζίγιεχ και Πούλισικ έκαναν «πάρτι» και σκόραραν.

Εκτός ο σημαντικός Πούλισικ (εξτρέμ), επέστρεψε στις προπονήσεις ωστόσο δεν είναι ακόμα έτοιμος ο Γκίλμουρ (μέσος), αμφίβολος ο Κεπά (τερματοφύλακας).

(4-2-3-1): Μεντί - Τσίλγουελ, Ρούντιγκερ, Ζουμά, Αθπιλικουέτα - Καντέ, Ζορζίνιο - Οντόι, Μάουντ, Ζίγιεχ - Βέρνερ.

Ρεν

Δέχθηκε πάρα πολλές φάσεις και εν τέλει η ήττα με 1-0 από την Σεβίλλη στην Ισπανία θα έλεγε κανείς ότι την «κολακεύει» καθώς η εικόνα που είχε η Γαλλική ομάδα ήταν τραγική. Αντέδρασε σε αρκετές περιπτώσεις σωστά ο Γκομίς, δεν μπόρεσε να αποφύγει να δεχθεί το γκολ καθώς η αναγκαστική αλλαγή του Ρουγκανί έφερε πολλές ανακατατάξεις στην άμυνα. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Στεφάν, δυσκολεύτηκε ωστόσο νίκησε με 2-1, εντός έδρας την Μπρεστ. Σκόραραν οι Ντα Σίλβα και Αγκουέρντ στο 66ο και 70ο λεπτό κάνοντας την ανατροπή, πλέον η ομάδα του Γάλλου κόουτς βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-11 και 18 βαθμούς.

Εκτός οι βασικοί Καμαβίνγκα (μέσος0, Νιάνγκ (επιθετικός), Ρουγκανί (στόπερ) καθώς και οι Μαουασά (αμυντικός) και Ταίτ (μέσος).

(4-3-3): Γκομίς - Ντάλμπερτ, Αγκουέρντ, Σίλβα, Τραορέ - Μάρτιν, Νζονζί, Μπουριγκέτ - Τεριέρ, Γκουράσι, Ντοκού.