Τσέλσι

Νωθρή και αναποτελεσματική στο Wembley κόντρα στην Τότεναμ και ήττα 1-0 για τον θεσμό του F.A Cup. Δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, μένοντας πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (1-0), έπειτα από ανατροπή του Αριθαμπαλάνγκα (κίπερ) πάνω στον Κέιν (φορ). Στο προηγούμενο για το πρωτάθλημα ήταν μπλοκαρισμένη, μένοντας στο 0-0 (εντός) με την Σαουθάμπτον. Απογοητεύει το τελευταίο διάστημα. Έχει μείνει αρκετά πίσω από την Λίβερπουλ (-10).

Δεν προλαβαίνει ο Λόφτους-Τσικ (μέσος). Δεν επηρεάζει η απουσία του Φαν Γκίνκελ (μέσος).

Νιούκαστλ

Στα τελευταία 4 ματς του πρωταθλήματος «αγνοεί» τη νίκη, έχοντας απολογισμό 0-2-2. Στο προηγούμενο το πάλεψε πολύ κόντρα στη Γιουνάιτεντ (εντός), ήταν πιεστική στο πρώτο ημίχρονο αλλά μετά φάνηκε να μένει από δυνάμεις. Λίγη… στο β’ μέρος και δίκαιη ήττα με 2-0 από τους «κόκκινους διάβολους». Πρωταρχικός στόχος η παραμονή στην κατηγορία. Θετικό το γεγονός πως είναι στο +2 από την Σαουθάμπτον, με τους «άγιους» να ρυθμίζουν την διακεκαυμένη ζώνη στην παρούσα φάση.

Δύο σημαντικές απουσίες για τους «ανθρακωρύχους», εκτός οι Σέλβι (μέσος) και Μούτο (φορ). Δεν προλαβαίνει ο Φερνάντεζ (αμυντικός). 50-50 για τον Ντιαμέ (μεσοαμυντικός).