Τσέλσι

Νίκη-πρόκριση κατάφερε να πάρει η Τσέλσι, για το FA Cup, με 1-0 απέναντι στην Μπάρνσλεϊ. Παρότι η ομάδα του Τούχελ δεν έπιασε υψηλά στάνταρ, κατάφερε να βρει το γκολ με τον Έιμπραχαμ να σκοράρει από θέση οφσάιντ στο 64ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, οι «μπλε» πήραν τρίτη συνεχόμενη νίκη, αυτή την φορά στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-1. Σκόραραν οι Μάουντ και Ζορζίνιο στο 43ο και 58ο λεπτό αντίστοιχα, πλέον η Τσέλσι ανέβηκε στη 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 38-24 και 39 βαθμούς.

Οριστικά εκτός ο βασικός Τιάγκο Σίλβα (αμυντικός), αμφίβολος ο ημιβασικός Χάβερτζ (μέσος).

Νιούκαστλ

Σε ένα ματς «ροντέο» η Νιουκάστλ κατάφερε να πάρει πολύτιμη νίκη με 3-2, εντός έδρας κόντρα στη Σαουθάμπτον. Το σκορ άνοιξε στο ντεμπούτο του ο Γουίλοκ ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να οδηγηθούν στο ημίχρονο με προβάδισμα δύο τερμάτων λόγω του φορμαρισμένου Αλμιρόν. Στο δεύτερο μέρος, ο Χέντρικ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 50ο λεπτό, η ομάδα του Σμιθ απειλήθηκε έντονα με τις «καρακάξες» ωστόσο να παίρνουν το τρίποντο. Πλέον, η «αρμάδα» του Άγγλου κόουτς βρίσκεται στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-38, έχοντας 25 βαθμούς.

Εκτός οι βασικοί Γουίλσον (επιθετικός), Σαρ (αμυντικός), Μανκίγιο (αμυντικός) και Χέντρικ (μέσος). Αμφίβολοι οι Φερνάντεζ (αμυντικός) και Λασέλς (αμυντικός).