Τσέλσι

Εντυπωσιακή ήταν η Τσέλσι στην εντός έδρας αναμέτρηση ενάντια στην Γκρίμσμπι την οποία και νίκησε 7-1 παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για την επόμενη φάση του Καραμπάο Καπ. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Λάμπαρντ δημιούργησε για ακόμα μία φορά πολλές ευκαιρίες με την Λίβερπουλ ωστόσο να είναι αποτελεσματικότερη νικώντας με 2-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Ακυρωθέν γκολ αυτό του Αθπιλικουέτα, φοβερό τέρμα με προσωπική ενέργεια πέτυχε ο Καντέ στο 71ο λεπτό ενώ ο Μάουντ ήταν ο μεγάλος άτυχος του αγώνα καθώς αστόχησε σε τετ α τετ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι «μπλε» με ρεκόρ 12-13 και 8 βαθμούς.

Χτύπησε και μένει εκτός ο σημαντικός Ρούντιγκερ (στόπερ) καθώς και ο Έμερσον (μπακ), εκτός παραμένει και ο Λόφτους-Τσικ (μέσος).

Μπράιτον

Ήττα με 3-1 και αποκλεισμό από την συνέχεια δέχθηκε η Μπράιτον, εντός έδρας απέναντι στην Άστον Βίλα για την διοργάνωση του EFL Cup με τον κόουτς Πότερ ωστόσο να μένει ικανοποιημένος από την προσπάθεια του νεανικού του συνόλου. Για την Πρέμιερ Λιγκ οι «γλάροι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι στην έδρα της Νιουκάστλ με 0-0 σε ένα ματς που αμφότερες ωστόσο είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο τέρμα χωρίς τελικά να φτάνουν στην επίτευξη του. Σταθερά στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Άγγλου προπονητή με ρεκόρ 5-8 και 6 βαθμούς.

Νέα προβλήματα τραυματισμών αυτά των σημαντικών Ντάφι (αμυντικός), Μπαλογκούν (αμυντικός) και Τροσάρτ (μέσος).