Τσέλσι

Εξαιρετικό ξεκίνημα μέχρι στιγμής για την Τσέλσι. Έχει βρει τον καλό της εαυτό. Πρόκριση στον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ με ανατροπή εναντίον της Λίβερπουλ στο Άνφιλντ με 2-1, ξεκίνησε με νίκη τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της με την ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι να φεύγει με το τρίποντο από την Τούμπα (0-1) παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο. Θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ αλλά η αστοχία των παικτών της σε συνδυασμό με τον καταπληκτικό για ακόμα μία φορά Πασχαλάκη την περιόρισε στο ένα γκολ. Στο πρωτάθλημα βρίσκεται στην 3η θέση πίσω μόνο από την Σίτι και την Λίβερπουλ. Στο τελευταίο –χρονικά- ματς για το πρωτάθλημα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με τελικό σκορ το 1-1. Για ακόμα μία φορά σκόραρε ο Αζάρ, ισοφάρισε στο τελευταίο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου με φοβερό γκολ ο Στάριτζ.

Εκτός αποστολής έμειναν ο Αζάρ. Αμφίβολοι οι Λόφτους – Τσικ και Κρίστενσεν.

(4-3-3): Καμπαγιέρο – Έμερσον, Κέιχιλ, Κρίστενσεν, Ζαπακόστα – Φάμπρεγκας, Αμπαντού, Μπάρκλει – Γουίλιαν, Μοράτα, Μόουζες.

(Μαουρίσιο Σάρι, προπονητής Τσέλσι): Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι παίκτες μου. Θέλουμε λίγο χρόνο ακόμα όμως για να φτάσουμε στα επιθυμητά αποτελέσματα.

Βιντεότον

Ήττα για την ομάδα της Βίντι στην πρεμιέρα του Γιουρόπα Λιγκ. Έχασε με 2-0 από την ποιοτική Μπάτε στην Ουγγαρία σε ένα ματς στο οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες και θα μπορούσαν κάλλιστα να πετύχουν και άλλα γκολ. Το αποτέλεσμα αυτό φαίνεται ότι ξύπνησε τους παίκτες της ομάδας καθώς έκτοτε μετράνε τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα που συνδυάστηκαν με καλές εμφανίσεις. Στο τελευταίο χρονικά ματς νίκησε εκτός έδρας με σκορ 1-0 την Ντιοσγκιόρι. Στο πρωτάθλημα βρίσκεται στην 3η θέση σε απόσταση 8 βαθμών από των πρώτο.

Δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών.

(4-3-2-1): Τούτζακ – Στοπίρα, Βινίσιους, Ζούχαζ, Φιόλα – Νίκολοφ, Χάζιτς, Νέγκο – Χούζτι, Κόβατς – Λάζοβιτς.

(Προπονητής Βίντι): Έχουμε δύσκολη αποστολή απέναντι στην Τσέλσι, θα παίξουμε το καλύτερο ποδόσφαιρο που μπορούμε.