Τσέλσι

Συνέχεια στις προβληματικές εμφανίσεις για την Τσέλσι που αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη, εντός έδρας με 1-1 απέναντι στην Άστον Βίλα. Άνοιξε το σκορ με όμορφη κεφαλιά του Ζιρού, έπειτα από σέντρα του Τσίλγουελ, έχασε ευκαιρίες ο Πούλισικ με τους γηπεδούχους να το «πληρώνουν» με γκολ του Ελ Γκάζι στο 50ο λεπτό. Δεν υπάρχει σύστημα στην επίθεση για τους μπλε, καμία πρωτοβουλία, καμία δημιουργία. Πλέον η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-18 και έχοντας 26 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Ρις Τζέιμς (μπακ), επέστρεψε στις προπονήσεις όμως δεν αναμένεται να ξεκινήσει βασικός ο Ζίγιεχ (μέσος).

Μάντσεστερ Σίτι

Αναβλήθηκε το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής για την Μάντσεστερ Σίτι που ανακοίνωσε πολλά κρούσματα Covid-19. Στις 26 Δεκεμβρίου, όταν και έδωσε το τελευταίο της ματς, νίκησε εύκολα με 2-0 την Νιουκάστλ. Δεν απειλήθηκε καθόλου από τον αντίπαλο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να σκοράρει δύο τέρματα, από ένα σε κάθε ημίχρονο με τους Γκουντογκάν και Φεράν Τόρες. Στην 8η θέση βρίσκεται η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα με ρεκόρ 21-12 και 26 βαθμούς, με παιχνίδια λιγότερα.

Δεν υπολογίζεται ο ημιβασικός Γκαρσία (αμυντικός), τα γνωστά κρούσματα μέχρι στιγμής που θα απουσιάσουν είναι οι βασικοί Γουόκερ (μπακ), Έντερσον (τερματοφύλακας) και Ζεζούς (επιθετικός) ενώ άλλα τέσσερα κρούσματα δεν έχουν γνωστοποιηθεί ακόμα.