Τσέλσι

Με νίκη επέστρεψε στην αγωνιστική δράση η Τσέλσι, 2-1 μέσα στην έδρα της Άστον Βιλα. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο μέρος καταφέρνοντας να φτάσει στην ανατροπή με τα γκολ των Πούλισικ και Ζιρού στο 60ο και 62ο λεπτό. Σταθερά στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ με ρεκόρ 53-40 και 51 βαθμούς. Ανανέωσαν μέχρι το τέλος της σεζόν οι Γουίλιαν και Πέδρο.

Εκτός ο ημιβασικός Τομόρι (στόπερ), αμφίβολος ο αναπληρωματικός και ανερχόμενος Οντόι (επιθετικός).

Μάντσεστερ Σίτι

Θύμισε και πάλι τον καλό της εαυτό η Μάντσεστερ Σίτι όπου ισοπέδωσε με 5-0, εντός έδρας την Μπέρνλι. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Φόντεν ενώ ο Μάρεζ σκόραρε δύο φορές πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα με τους «πολίτες» να πετυχαίνουν και άλλα τέρματα στο 51ο και 63ο λεπτό. Σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα με ρεκόρ 76-31 και 63 βαθμούς.

Σοκ με τον τραυματισμό του Αγκούερο (επιθετικός), αναμένεται να χάσει όλο το υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Εκτός θα μείνει και ο σημαντικός Φόντεν (μέσος) καθώς και οι αναπληρωματικοί Μπράβο (τερματοφύλακας), Γκαρσία (στόπερ) και Στόουνς (στόπερ).