Τσέλσι

Μεγάλο βήμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ κατάφερε να κάνει η Τσέλσι η οποία νίκησε την -τυπικά- γηπεδούχο Ατλέτικο Μαδρίτης, στο Βουκουρέστι με 1-0 χάρις σε φοβερό γκολ του Ζιρού με ψαλιδάκι στο 68ο λεπτό. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων όπως άλλωστε και στο ματς του πρωταθλήματος κόντρα στη Σαουθάμπτον. Εκεί ωστόσο, η ομάδα του Τούχελ δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1. Αν και οι «μπλε» βρέθηκαν πίσω στο πρώτο μέρος, μπόρεσαν να ισοφαρίσουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάουντ στο δεύτερο ημίχρονο. Πλέον, βρίσκονται στη 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 41-25, έχοντας 43 βαθμούς.

Αμφίβολος παραμένει ο βασικός Τιάγκο Σίλβα (αμυντικός).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Σε χαμηλό τέμπο πήγε το ματς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 ενάντια στη Ρεάλ Σοσιεδάδ και έτσι, έχοντας το 4-0 υπέρ της του πρώτου αγώνα, η ομάδα του Σόλσκιερ κατάφερε να πάρει μία άνετη πρόκριση στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ όπου και θα κληθεί να αντιμετωπίσει τη Μίλαν. Έχασε πέναλτι ο Οριοθάμπαλ, σκόραρε ο Τουανζέμπε όμως το γκολ του ακυρώθηκε καθώς προηγήθηκε σκληρό φάουλ του Λίντελοφ. Στα του πρωταθλήματος, ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε εντός έδρας με 3-1 ενάντια στη Νιουκάστλ. Προηγήθηκε με τον Ράσφορντ στο 30ο λεπτό, ισοφαρίστηκε έξι λεπτά αργότερα, Τζέιμς και Φερνάντεζ καθόρισαν το τελικό σκορ στο 57ο και 75ο λεπτό αντίστοιχα. Πλέον, η «αρμάδα» του Νορβηγού προπονητή βρίσκεται στη 2η θέση με ρεκόρ 53-32 και 49 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι Τζόουνς (αμυντικός), Πογκμπά (μέσος) και Μάτα (μέσος), αμφίβολοι οι Τζέιμς (μέσος), ΜακΤομινέι (μέσος), Καβάνι (φορ) και Φαν Ντε Μπεκ (μέσος).