Τσέλσι

Χωρίς να έχει πολλά από τα μεταγραφικά αποκτήματα της στην αρχική σύνθεση λόγω τραυματισμών, η Τσέλσι κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Μπράιτον με 3-1. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Ζορζίνιο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στην συνέχεια, η ομάδα του Λάμπαρντ απειλήθηκε με τους γηπεδούχους μάλιστα να φτάνουν στην ισοφάριση  στο 54ο λεπτό. Η απάντηση ήρθε δύο λεπτά αργότερα με έναν «κεραυνό» του Τζέιμς ενώ ένα σουτ του Ζουμά που άλλαξε πορεία στο 66ο λεπτό καθόρισε και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

Εκτός για μία ακόμα αγωνιστική θα παραμείνουν οι σημαντικοί Τιάγκο Σίλβα (αμυντικός), Πούλισικ (μέσος), Τσίλγουελ (μπακ), Ζίγιεχ (επιθετικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Γκίλμουρ (μέσος).

Λίβερπουλ

Σε ένα ματς «ροντέο», η Λίβερπουλ κατάφερε να νικήσει με 4-3, εντός έδρας την «νεοφώτιστη» Λιντς. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Σαλάχ ο οποίος έκανε χατ τρικ ενώ ένα ακόμα γκολ πέτυχε με κεφαλιά ο Φαν Ντάικ. Πολλά τα προβλήματα στην άμυνα από τα ανεβάσματα των Ρόμπερτσον και Άαρνολντ, προβλημάτισαν τον Κλοπ. Την παρασκευή ανακοινώθηκε η απόκτηση του Τιάγκο (μέσος) από την Μπάγερν Μονάχου ενώ νέο μεταγραφικό απόκτημα αναμένεται να είναι τις επόμενες μέρες ο Γιότα (μέσος) από την Γουλβς έναντι περίπου 35 εκατομυρίων ευρώ.

Θα λείψει ο αναπληρωματικός Τσάμπερλειν (μέσος), αμφίβολοι οι συμμετοχή των επίσης αναπληρωματικών Σακίρι (μέσος) και Τσιμίκα (μπακ).