Τσέλσι

Άλλη μία κακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Τσέλσι η οποία έχασε με 3-1, στην έδρα της Έβερτον στα πλαίσια της  16ης αγωνιστικής για την Πρέμιερ Λιγκ. Κατώτερη των περιστάσεων η εμφάνιση της ομάδας του Λάμπαρντ, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει του δείκτη του σκορ με γκολ του Κόβασιτς στο 52ο λεπτό. Στα του Τσάμπιονς Λιγκ, οι Άγγλοι θα έπρεπε να αισθάνονται και χαρούμενοι με την ισοπαλία στην έδρα της Βαλένθια (2-2). Απειλήθηκαν πολλές φορές ενώ «σωτήρας» μπορεί να θεωρηθεί ο Κεπά που απέκρουσε πέναλτι του Παρέχο. Πλέον οι «μπλε» βρίσκονται στην 3η θέση του ομίλου με ρεκόρ 9-8 και 8 βαθμούς.

Θα απουσιάσει για ακόμα μία αγωνιστική ο σημαντικός Ρούντιγκερ (στόπερ), εκτός παραμένει ο μακροχρόνιος Λόφτους Τσικ (μέσος).

(4-2-3-1): Κεπά - Έμερσον, Ζουμά, Τομόρι, Αθπιλικουέτα - Κόβασιτς, Ζορζίνιο - Πούλισικ, Μάουντ, Γουίλιαν - Έιμπραχαμ.

Λιλ

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Λιλ, και πάλι με το σύνηθες σκορ (1-0), εντός έδρας απέναντι στην Μπρεστ. Ήταν καλύτερη καθ' όλη την διάρκεια του ματς και κατάφερε να προηγηθεί με τον Οσιμέν στο 16ο λεπτό. Άτυχος στάθηκε ο Μπάμπα ο οποίος αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 94ο λεπτό, σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα  βρίσκεται η ομάδα του Γκαλντιέρ με ρεκόρ 21-15 και 28 βαθμούς. Αδιάφοροι είναι οι Γάλλοι στο Τσάμπιονς Λιγκ καθώς ανεξαρτήτως αποτελέσματος παραμένουν στην τελευταία θέση του ομίλου. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, έχασαν εύκολα εντός έδρας με 2-0 από τον Άγιαξ.

Εκτός παραμένει ο μακροχρόνιος Γουεά (επιθετικός), αμφίβολοι οι σημαντικοί Μαντάβα (αμυντικός) και Σουμαόρο (αμυντικός).

(4-2-3-1): Μαιγκνάν - Μπράνταριτς, Γκάμπριελ, Ντιαλό, Τσελίκ - Αντρέ, Σουμάρε - Μπαμπά, Γιαζίσι, Ικονέ - Οσιμέν.