Τσέλσι

Ηττήθηκε στον τελικό κυπέλλου από τον σημερινό της αντίπαλο το Σάββατο η Τσέλσι με 1-0 στο «Wembley», παρουσία 20.000 φιλάθλων. Υπήρξε ισορροπία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η ομάδα του Τούχελ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 63ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Τσίλγουελ στο 89ο λεπτό, το γκολ δεν μέτρησε καθώς για χιλιοστά ο αμυντικός ήταν οφσάιντ. Στα του πρωταθλήματος, οι «μπλε» βρίσκονται σταθερά στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 55-33 και 64 βαθμούς.

Αμφίβολος ο βασικός Κρίστενσεν (αμυντικός).

Λέστερ

Η ονειρική πορεία που πραγματοποιεί η Λέστερ τα τελευταία έξι χρόνια δεν έχει τελειωμό καθώς κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο της κύπελλο, με 1-0 απέναντι στη Τσέλσι, στο Λονδίνο. Φάνηκαν να το θέλουν περισσότερο οι «αλεπούδες» που έτρεξαν, πίεσαν, καταφέρνοντας να βρουν το γκολ με μία βολίδα του Τίλεμανς στο 63ο λεπτό. Στα της Premier League, η ομάδα του Ρότζερς συνεχίζει να βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 65-44 και 66 βαθμούς.

Εκτός οι Τζάστιν (μπακ) και Μπαρνς (επιθετικός), αμφίβολος ο Έβανς (αμυντικός) ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή το Σάββατο στο πρώτο μέρος.