Τσέλσι

Εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών στην έδρα της Γουέστ Μπρομ, στο τέλος γλύτωσε την ήττα, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας με 3-3. Τραγικό ντεμπούτο για τον Τιάγκο Σίλβα, η ομάδα του Λάμπαρντ βρισκόταν πίσω με 3-0 στα πρώτα 27 λεπτά της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος κατάφερε να αλλάξει τις ισορροπίες με τους Μάουντ, Οντόι και Έιμπραχαμ να σκοράρουν. Αποκλεισμό στα πέναλτι για τον θεσμό του EFL Cup δέχθηκαν οι «μπλε», στην έδρα της Τότεναμ και με το ματς να λήγει 1-1 δίχως για ακόμα μία φορά να αφήσει καλές εντυπώσεις η αμυντική λειτουργία της Τσέλσι. Μοιραίος ο Μάουντ που αστόχησε στο πέμπτο πέναλτι, άφησε καλές εντυπώσεις ο νεοφερμένος Μεντί.

Αισιόδοξα τα νέα για Πούλισικ (μέσος) που θα βρίσκεται στην αποστολή, δεν είναι ακόμα έτοιμος ο Ζίγιεχ (μέσος) που μένει εκτός και αναμένεται να επιστρέψει την επόμενη αγωνιστική. Σταθερά εκτός ο αναπληρωματικός Γκίλμουρ (μέσος).

Κρύσταλ Πάλας

Εντός έδρας ήττα με 2-1 δέχθηκε η Κρίσταλ Πάλας, στην αναμέτρηση απέναντι στην Έβερτον για τον θεσμό του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Χότζον, έπαιξε για ακόμα μία αγωνιστική το ποδόσφαιρο που μας έχει συνηθίσει τα τελευταία χρόνια. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε με τον Κουγιατέ στο 26ο λεπτό όμως ένα ανόητο πέναλτι του Γουάρντ έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρεθούν ξανά μπροστά με το δεύτερο μέρος του αγώνα να μην έχει πολλές φάσεις.

Συνεχίζουν εκτός οι μακροχρόνιοι Κέιχιλ (αμυντικός), Γουίκαμ (αμυντικός), Τόμκινς (αμυντικός), Φαν Άανχολτ (αμυντικός) και Φέργκιουσον (αμυντικός) ενώ δικαίωμα συμμετοχής στην αναμέτρηση δεν έχει ο δανεικός από την Τσέλσι Μπατσουαγί (επιθετικός).