Τσέλσι

Αν και ήταν κυρίαρχη στην αναμέτρηση, η Τσέλσι εν τέλει ηττήθηκε μετά από πολλές αγωνιστικές, από την Γουότφορντ με 3-2. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ άνοιξε αρχικά τον «χορό των γκολ» με πέναλτι στο 42ο λεπτό ενώ στην συνέχεια σκόραρε με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 72ο ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση. Ο Γιαρμολένκο ωστόσο δεν είχε πει τον τελευταίο λόγο στην αναμέτρηση και έτσι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 89ο λεπτό έχοντας εκμεταλλευτεί άριστα τα αμυντικά κενά των «μπλε» που βρίσκονται σταθερά στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 57-44 και 54 βαθμούς.

Αμφίβολος παραμένει ο ημιβασικός Τομόρι (στόπερ).

Γουότφορντ

Άλλη μία κακή εμφάνιση για την Γουότφορντ που δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Σαουθάμπτον. Οι γηπεδούχοι καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ήταν υπό πίεση, το μόνο που κατάφεραν στην αναμέτρηση ήταν να μειώσουν τον δείκτη του σκορ με αυτογκόλ του Μπέντναρεκ στο 79ο λεπτό. Σε πολύ δύσκολη θέση βρίσκεται η ομάδα του Πίρσον, στην 17η και μόλις στο +1 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό, με ρεκόρ 29-49 και 28 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι βασικοί και τραυματίες Ντελοφέου (επιθετικός), Σαξές (επιθετικός), Γιάανματ (αμυντικός) καθώς και ο τιμωρημένος Ντόσον (στόπερ).