Τσέλσι

Η εντός έδρας πρόκριση-νίκη με 3-1 απέναντι στην Λούτον για το κύπελλο φαίνεται ότι ήταν και η τελευταία εμφάνιση του Λάμπαρντ ως προπονητής της ομάδας καθώς η διοίκηση αποφάσισε την απομάκρυνση του Άγγλου. Αυτό έφερε διάφορες αντιδράσεις στο «στρατόπεδο» των παικτών με πληροφορίες να αναφέρουν πως Ρούντιγκερ και Αθπιλικούετα πιάστηκαν στα χέρια στην προπόνηση. Νέος κόουτς όπως όλα δείχνουν φαίνεται ότι θα είναι ο Τούχελ ο οποίος θα προσπαθήσει άμεσα να αλλάξει την κακή εικόνα που δείχνει η ομάδα στο πρωτάθλημα. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, οι «μπλε» ηττήθηκαν με 2-0 στην έδρα της Λέστερ και πλέον βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 33-23, έχοντας 29 βαθμούς.

Αμφίβολος ο βασικός Καντέ (μέσος).

Γουλβς

Δυσκολεύτηκε ωστόσο πήρε την νίκη με 1-0 στην έδρα της Τσόρλι περνώντας στους «8» της διοργάνωσης χάρις σε γκολ του Βιτίνια στο 12ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 3-2 απέναντι στην Γουέστ Μπρομ. Αν και βρέθηκε πίσω, κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Σίλβα και Μπολί πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, της κόστισαν τα αμυντικά κενά, δέχθηκε δύο γκολ, πίεσε χωρίς όμως να καταφέρει ποτέ να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Πλέον, οι «λύκοι» βρίσκονται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-29 και έχοντας 22 βαθμούς. Αποκτήθηκε ο ποιοτικός Γουίλιαν Ζοσέ (επιθετικός) από την Ρεάλ Σοσιεδάδ με μορφή δανεισμού.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Ποντένσε (μέσος), Μαρσάλ (αμυντικός), Γιόνι (μπακ) και Χιμένεθ (επιθετικός).