Τσέλσι

Δεν άφησε καλές εντυπώσεις για δεύτερο σερί ματς η Τσέλσι καθώς αυτή την φορά δέχθηκε την ανατροπή, με 2-1 στην έδρα της Γουλβς. Λίγα πράγματα από την ομάδα του Λάμπαρντμ είχε την κατοχή, άσκοπα ωστόσο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς. Ευτύχησε να προηγηθεί με όμορφο σουτ του Ζιρού στο 49ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση στο 66ο λεπτό ενώ στα τελευταία λεπτά και ενώ πίεζε, δέχθηκε το τέρμα που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, από αντεπίθεση στο 95ο λεπτό. Πλέον, οι «μπλε» βρίσκονται στην 8η θέση με ρεκόρ 26-14 και 22 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι βασικοί Τζέιμς (μπακ), Ζίγιεχ (μέσος). Εκτός ο αναπληρωματικός Οντόι (μέσος).

Γουέστ Χαμ

Σε ένα ισορροπημένο ματς, η Γουέστ Χαμ αρκέστηκε, σε ένα από τα ντέρμπι του Λονδίνου, στο ισόπαλο 1-1 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας. Βρέθηκε πίσω στο πρώτο μέρος, κατάφερε ωστόσο να ισοφαρίσει με φοβερό ψαλιδάκι του Αλέ στο 55ο λεπτό. Στην συνέχεια, ο αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες στο 70ο λεπτό. Η ομάδα του Μόγες πίεσε χωρίς να μπορέσει να βρει το γκολ που θα της έδινε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Πλέον τα «σφυριά» βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-16 και 21 βαθμούς.

Οριστικά εκτός ο βασικός Μαζουακού (μπακ), αμφίβολοι αλλά αναμένεται να βρίσκονται στην αποστολή οι σημαντικοί Μπαλμπουενά (αμυντικός), Μπόουεν (επιθετικός), Αντόνιο (επιθετικός) και Κρέσγουελ (μπακ).