Τσέλσι

Μπορούσε το κάτι παραπάνω η Τσέλσι η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην Μαδρίτη, κόντρα στη Ρεάλ για τους «4» του Champions League. Έστησε άριστα στον αγωνιστικό χώρο την ομάδα του ο Τούχελ που προηγήθηκε με όμορφο σλάλομ του Πούλισικ στο 14ο λεπτό. Ισοφάρισε ο Μπενζεμά στο 29ο λεπτό, για ακόμα μία αγωνιστική έχασε πολλές ευκαιρίες ο Βέρνερ με τους «μπλε» ωστόσο να έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα για πρόκριση μετά από αυτό το αποτέλεσμα. Στα του πρωταθλήματος, η «αρμάδα» του Γερμανού τεχνικού έπαιξε όσο έπρεπε στην έδρα της Γουέστ Χαμ παίρνοντας σημαντική νίκη με 1-0 και πλέον βρίσκεται μόνη 4η με ρεκόρ 51-31 και 58 βαθμούς.

Αμφίβολος παραμένει ο Κόβασιτς (μέσος).

Φούλαμ

Σημαντικό βαθμό στην έδρα της Άρσεναλ κατάφερε να πάρει η Φούλαμ, σε ένα από τα ντέρμπι του Λονδίνου με 1-1. Χωρίς να κυριαρχήσει στην αναμέτρηση κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάτζα στο 59ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα συνέχισε να πιέζεται δεχόμενη την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό με τον Νκετία στο 97ο λεπτό. Δεν αγωνίστηκε την περασμένη αγωνιστική η ομάδα του Πάρκερ που βρίσκεται σταθερά στη 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-43 και 27 βαθμούς, στο -7 από την σωτηρία και την Μπράιτον.

Αμφίβολος ο σημαντικός Τετέ (μπακ), σίγουρα εκτός οι Τσέρνι (μέσος), Κονγκολό (αμυντικός) και Ρόντακ (τερματοφύλακας).