Τσέλσι

Η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι απέναντι στη Λίβερπουλ ήταν η Τσέλσι, με 1-0 στο «Άνφιλντ». Μπήκε από την αρχή του ματς δυνατά η «αρμάδα» του Γερμανού τεχνικού, έχασε φάσεις με τον Βέρνερ, εν τέλει κατάφερε να ανοίξει το σκορ με όμορφο σουτ του Μάουντ στο 42ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα, οι «μπλε» αρκέστηκαν στο να κάνουν κυρίως διαχείριση του υπάρχοντος σκορ, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τον αντίπαλο ενώ κράτησαν για τρίτο συνεχόμενο ματς ανέπαφη την εστία τους. Πλέον, η Τσέλσι βρίσκεται στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 42-25 και 47 βαθμούς.

Αμφίβολος για ακόμα μία αγωνιστική ο βασικός Σίλβα (αμυντικός) και ο ημιβασικός Έιμπραχαμ (επιθετικός).

Έβερτον

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Έβερτον, αυτή τη φορά με 1-0 στην έδρα της Γουέστ Μπρομ. Σε γενικές γραμμές ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος ενώ την διαφορά κατάφερε να κάνει το γκολ του Ριτσάρλισον, έπειτα από ασίστ του Σίγκουρντσον που μετρούσε μόλις ένα λεπτό στον αγωνιστικό χώρο. Θυμίζει κάτι από την ομάδα στην αρχή της χρονιάς αυτή του Αντσελότι, πλέον τα «ζαχαρωτά» βρίσκονται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 39-33 και 46 βαθμούς, μόλις στο -1 από την πρώτη τετράδα.

Αμφίβολοι οι βασικοί Ροντρίγκεζ (μέσος) και Κόοουλμαν (αμυντικός) καθώς και οι αναπληρωματικοί Ντέιβις (μέσος) και Όλσεν (τερματοφύλακας), Σίγουρα εκτός οι Μίνα (αμυντικός), Ντελφ (μέσος) και Γκμπαμπίν (μέσος).