Τσέλσι

Πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση η ομάδα του Λάμπαρντ καταφέρνοντας να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του FA Cup με νίκη 2-0 έναντι της Λίβερπουλ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η Τσέλσι «κόλλησε» στο 2-2 στην έδρα της Μπόρνμουθ. Αν και προηγήθηκε με τον Αλόνσο, δέχθηκε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος με τον Ισπανό μπακ να «γλυτώνει» ουσιαστικά την ομάδα του και πάλι με τέρμα του στο 85ο λεπτό. Οι «μπλε» βρίσκονται σταθερά στην 4η θέση με ρεκόρ 47-39 και 45 βαθμούς.

Πολλά τα προβλήματα τραυματισμών και απουσιών που προέκυψαν ξαφνικά για τους «μπλε». Πιο συγκεκριμένα, από την αναμέτρηση θα λείψουν οι σημαντικοί Γουίλιαν (επιθετικός), Καντέ (μέσος), Ζορζίνιο (μέσος), Κόβασιτς (μέσος) και Έιμπραχαμ. Αμφίβολοι είναι οι Λόφοτυς-Τσικ (μέσος) και Οντόι (επιθετικός) ενώ θετικό νέο είναι ότι ο βασικός Πούλισικ (επιθετικός) επέστρεψε στις προπονήσεις.

Έβερτον

Σε μία αρκετά ισορροπημένη αναμέτρηση, η Έβερτον αναδείχθηκε εντός έδρας ισόπαλη απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-1. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Κάλβερτ Λιούν στο 3ο λεπτό εκμεταλλευόμενος το λάθος διώξιμο του Ντε Χέα. Η ισοφάριση ωστόσο ήρθε πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το δεύτερο μέρος να είναι ένα «ροντέο» στα τελευταία λεπτά με πολλές χαμένες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες αλλά και μία κόκκινη κάρτα στον Κάρλο Αντσελότι. Τα «ζαχαρωτά» βρίσκονται πλέον στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 37-42 και 37 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Κόουλμαν (αμυντικός) και Σνέιντερλιν (αμυντικός), απουσιάζει από την αρχή της χρονιάς ο Γκμπαμίν (μέσος).