Τσέλσι

Αν και δυσκολεύτηκε η Τσέλσι, τελικά νίκησε την Μπάτε εκτός έδρας με 1-0 στα πλαίσια του Γιουρόπα Λιγκ. Ματς χωρίς πολλές φάσεις, μίλησε εν τέλει η ποιότητα των Λονδρέζων οι οποίοι με πολλές ρεζέρβες στην σύνθεση τους βρήκαν σκορ με κεφαλιά του Ζιρού στο δεύτερο ημίχρονο έπειτα από όμορφη σέντρα του Έμερσον. Για το πρωτάθλημα νίκησε με 3-1 εντός έδρας απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας σε ένα ματς όπου πρωταγωνιστής χρίστηκε ο Μοράτα ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και θύμισε κάτι από τον παλιό καλό του εαυτό στην θητεία που είχε στην Ρεάλ Μαδρίτης. Πλέον η Τσέλσι βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-8 και 27 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών στο στρατόπεδο του Μαουρίσιο Σάρι.

Έβερτον

Έδειξε την ποιότητα της η Έβερτον και νίκησε εύκολα με 3-1 την Μπράιτον, εντός έδρας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ριτσάρλισον ο οποίος πέτυχε δύο γκολ. Τα «ζαχαρωτά» μπήκαν από την αρχή του παιχνιδιού με επιθετική διάθεση και κατάφεραν να βρουν γκολ μόλις στο πρώτο ημίχρονο έπειτα από όμορφο πλασέ του Βραζιλιάνου – κατ΄ανάγκην- φορ. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν απάντηση και ισοφάρισαν με κεφαλιά του Ντανκ στο 33ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και με τα γκολ του Κόουλμαν στο 50ο λεπτό και του Ριτσάρλισον στο 77ο λεπτό κατάφεραν και πήραν μία εύκολη νίκη. Η Έβερτον βρίσκεται πλέον στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-15 και 18 βαθμούς.

Για μία ακόμα αγωνιστική θα απουσιάσει ο Ζουμά.