Τσέλσι

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε για ακόμα μία αγωνιστική η Τσέλσι χάνοντας με 1-0, εντός έδρας με αντίπαλο την Γουέστ Χαμ. Άφησε πολλά κενά στους φιλοξενούμενους για να αντεπιτεθούν, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί δίκαιο το εν τέλει αποτέλεσμα. Λίγα πράγματα από τους Ζιρού και Πέδρο, μεγάλο το κενό που άφησε ο Έιμπραχαμ. Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Λάμπαρντ με ρεκόρ 28-20 και 26 βαθμούς.

Αμφίβολος δίνεται ο σημαντικός Έιμπραχαμ (επιθετικός), θα απουσιάσουν οι επίσης σημαντικοί Ρούντιγκερ (στόπερ), Λόφτους Τσικ (μέσος) και Μπάρκλει (μέσος).

Αστον Βίλα

Το πάλεψε αρκετά και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-2. Η Άστον Βίλα, άνοιξε αρχικά το σκορ με τον Γκρίλις στο 11ο λεπτό ενώ ο Μινγκ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του στο 66ο λεπτό χωρίς ωστόσο αυτό να είναι αρκετά για να δώσει τους τρεις βαθμούς στους «χωριάτες». Στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η «αρμάδα» του Σμιθ με ρκεόρ 21-22 και 15 βαθμούς.

Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει ο βασικός Γκίλμπερτ (μπακ), σταθερά εκτός οι σημαντικοί Ελ Γκάζι (επιθετικός) και Ντέιβις (μέσος), θα λείψει και ο αναπληρωματικός Στιρ (τερματοφύλακας).