Τσέλσι

Δεν έδειξε την σοβαρότητα που έπρεπε στο ντέρμπι της πόλης η Τσέλσι η οποία δέχθηκε την ήττα με 3-1 από την Άρσεναλ. Άσκοπες ενέργειες σε όλο το ματς από τους παίκτες του Φρανκ Λάμπαρντ που δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις απέναντι σε έναν αντίπαλο που αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα τραυματισμών. Το μόνο που κατάφεραν οι «μπλε» ήταν να μειώσουν με γκολ του Έιμπραχαμ στο 85ο λεπτό, έχασε πέναλτι ο Ζορζίνιο στο 91ο. Τα έβαλε με τους παίκτες του ο Άγγλος κόουτς λέγοντας ότι δεν μπορεί η ομάδα να πάρει τους τρεις βαθμούς αν οι παίκτες δίνουν μόνο το 60-70% των δυνατοτήτων τους. Πλέον, η Τσέλσι βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 30-17 και έχοντας 25 βαθμούς.

Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του βασικού Ζίγιεχ (μέσος).

Αστον Βίλα

Άλλη μία καταπληκτική εμφάνιση για την Άστον Βίλα που νίκησε αυτή την φορά, εντός έδρας με 3-0 την Κρίσταλ Πάλας. Ο Τραορέ σκόραρε στο 5ο λεπτό έχοντας συμμετοχή σε γκολ για ακόμα μία αγωνιστική ενώ λίγο αργότερα είχε και δοκάρι. Στην συνέχεια, ο Μινγκς είδε μία αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 45ο λεπτό αφήνοντας την ομάδα του να αγωνιστεί σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος με παίκτη λιγότερο. Αυτό δεν πτόησε την «αρμάδα» του Σμιθ που συνέχιζαν να παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο, βρίσκοντας δεύτερο τέρμα με τον Χάους στο 66ο λεπτό και τρίτο με φοβερό σουτ του Ελ Γκάζι στο 76ο. Ανέβηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα οι «χωριάτες» με ρεκόρ 27-13 και 25 βαθμούς.

Θα απουσιάσει ο τιμωρημένος Μινγκς (αμυντικός), αμφίβολος ο σημαντικός Μπάρκλει (μέσος), οριστικά εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι Γουέσλει (επιθετικός) και Τρεζεγκέ (μέσος).