Τσέλσι

Μεγαλειώδες διπλό κατάφερε να πάρει η Τσέλσι, με 2-1 στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι. Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι μετά από λάθος υπολογισμό του Κρίστενσεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τον Στέρλινγκ να σκοράρει στο 44ο λεπτό. Στο 48ο λεπτό, ο Μεντί κατάφερε να υπολογίσει σωστά το πέναλτι του Αγκουέρο μπλοκάροντας το. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Τούχελ ήταν άριστη στην αντεπίθεση σκοράροντας δύο γκολ με τους Ζίγιεχ και Αλόνσο στο 63ο και 92ο λεπτό του αγώνα. Ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Τούχελ με ρεκόρ 55-32 και 64 βαθμούς.

Αμφίβολος για ακόμα ένα ματς ο Κόβασιτς (μέσος), εκτός ο Κρίστενσεν (αμυντικός).

Άρσεναλ

Δεύτερη σερί νίκη για την Άρσεναλ στο πρωτάθλημα, εντός έδρας με 3-1 απέναντι στην Γουέστ Μπρομ. Μετά την κακή εμφάνιση της Πέμπτης, οι «κανονιέρηδες» έβγαλαν αντίδραση μπαίνοντας δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, σκοράροντας στο πρώτο μέρος με τους Σμιθ Ρόου και Πεπέ στο 29ο και 35ο λεπτό του αγώνα. Ανάλογη εικόνα έδειξαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Γουίλιαν να καθορίζει το τελικό σκορ στο 90ο λεπτό. Στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η ομάδα του Αρτέτα με ρεκόρ 49-38 και 52 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι Σμιθ Ρόου (μέσος), Λουίζ (αμυντικός) και Μάρι (αμυντικός), εκτός ο Τσάκα (μέσος).