Τότεναμ

Αισθάνεται αδικημένη η Τότεναμ η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας στο πρωτάθλημα, απέναντι στην Τότεναμ με 1-1. Η ομάδα του Μουρίνιο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχασε αρκετές φάσεις μπροστά από την εστία του Ντάρλοου ενώ προηγήθηκε με γκολ του Μόουρα έπειτα από παράλληλη πάσα του Κέιν στο 25ο λεπτό. Στο 97ο λεπτό, ο Μπανκς σφύριξε πέναλτι έπειτα από χέρι του Ντάιερ που ωστόσο βρισκόταν εκτός ισορροπίας και δεν υπήρχε πρόκριση. Δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί για τους «16» του EFL Cup, παίρνοντας την πρόκριση στα χαρτιά από την Λέιτον Όριεντ που εμφάνισε πολλά κρούσματα κορονοϊού.

Πρόβλημα στην τελευταία αναμέτρηση εμφάνισε ο Σον (μέσος) που δεν υπολογίζεται, σταθερά εκτός οι Μπέιλ (μέσος), Σισοκό (μέσος) και Τανγκαγκά (μπακ).

Τσέλσι

Δεν μπόρεσε για δεύτερο σερί ματς να νικήσει στο πρωτάθλημα η ομάδα του Λάμπαρντ που αυτή την φορά ήρθε ισόπαλη με 3-3 στην έδρα της αδύναμης Γουέστ Μπρομ. Στο ντεμπούτο του Τιάγκο Σίλβα, οι «μπλε» είχαν δεχθεί τρία γκολ στα πρώτα 27 λεπτά με τα περισσότερα να αποτελούν λάθη των παικτών των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο μέρος, η Τσέλσι πίεσε, ανέβασε τις γραμμές, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει με τους Μάουντ, Οντόι και Έιμπραχαμ. Στα του Καραμπάο, πήρε την πρόκριση εμφατικά με 6-0, εντός έδρας κόντρα στην Μπάρνσλεϊ.

Αμφίβολοι οι Πούλισικ (μέσος), Μεντί (τερματοφύλακας) και Ζίγιεχ (μέσος), θα λείψει για ακόμα μία φορά ο αναπληρωματικός Γκίλμουρ (μέσος).