Τότεναμ

Νίκη ψυχολογίας πήρε η Τότεναμ στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα με 4-0 για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης οι φιλοξενούμενοι με τον Σον να σκοράρει δύο γκολ και να μοιράζει μία ασίστ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, οι «πετεινοί» ισοφαρίστηκαν στο 97ο λεπτό στην έδρα της Έβερτον, με τον αγώνα ωστόσο να επισκιάζεται από τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του Αντρέ Γκόμεζ. Πλέον η ομάδα του Ποκετίνο βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-16 και 13 βαθμούς.

Εκτός θα παραμείνουν οι σημαντικοί Σον (επιθετικός) και Γιορίς (τερματοφύλακας), στα «πιτς» και ο Βερτόνχεν.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ η οποία αυτή την φορά «ισοπέδωσε» με 3-0 την Μπέρνλι. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» ουσιαστικά την αναμέτρηση από το πρώτο και όαλς μέρος με τον Λούντσταμ να πετυχαίνει δύο γκολ στο 17ο και 43ο λεπτό και τον Φλεκ να συμπληρώνει τον πίνακα των σκόρερς στο 44ο. Καταπληκτικός και ο Μουσέτ ο οποίος μοίρασε τρεις ασίστ, η «αρμάδα» του Γουίλντερ βρίσκεται πλέον στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 12-8 και 16 βαθμούς.