Τότεναμ

Πήρε σημαντικό βαθμό στο Κάμπ Νου με γκολ του Λούκας Μόουρα στο 85ο λεπτό εναντίον της Μπαρτσελόνα και έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ αφήνοντας στην 3η θέση την Ίντερ. Για το πρωτάθλημα τα «Σπιρούνια» πραγματοποίησαν ροτέσιον στην έδρα της Λέστερ αλλά εν τέλει μπόρεσαν και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη με 2-0. Σκόρερ των τερμάτων οι Σον και Ντέλε Άλι στο 45ο και 58ο λεπτό αντίστοιχα. Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο με ρεκόρ 30-16 και 36 βαθμούς.

Παραμένουν εκτός οι Γουανιάμα (μέσος) και Ντεμπλέ (μέσος) λόγω προβλημάτων τραυματισμών. Επιστρέφουν οι Οριέρ (μπακ) και Τριπιέρ (μπακ) ενώ επιστρέφει και ο σημαντικός Σάντσεζ (στόπερ) μετά από πολύ καιρό.

Μπέρνλι

Νίκη μετά από οχτώ αγωνιστικές για την Μπέρνλι, εντός έδρας απέναντι στην δυνατή Μπράιτον με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Ταρκόφσκι στο 40ο λεπτό. Το ματς ήταν μοιρασμένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν εν τέλει να πανηγυρίσουν την νίκη. Ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη η ομάδα του Ντας, βρίσκεται στην 17η θέση με ρεκόρ 15-32 και 12 βαθμούς.

Θα λείψουν για ακόμα μία αγωνιστική οι Πόουπ (τερματοφύλακας) και Γουάρντ (μπακ), αμφίβολος παραμένει ο Γκούντμουνσον (μέσος).