Τότεναμ

Έκανε το 2/2 στο Γιουρόπα Λιγκ και έτσι η Τότεναμ «κλείδωσε» τη πρόκριση της στους «16» της διοργάνωσης με 4-0 ενάντια στη Βόλφμπεργκερ με σούπερ Ντέλε Άλι. Για το θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Μουρίνιο δέχθηκε εκ νέου ήττα, αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της Γουέστ Χαμ. Βρέθηκε από νωρίς στο σκορ, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου φτάνοντας στην μείωση με κεφαλιά του Λούκας στο 64ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα πίεσε, έχασε ευκαιρίες με την σημαντικότερη να είναι ένα σουτ του Μπέιλ που σταμάτησε στο δοκάρι. Πλέον, οι «πετεινοί» βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 37-27 και 36 βαθμούς.

Επιστρέφει ο Οριέρ (μπακ), εκτός παραμένει ο σημαντικός Λο Σέλσο (μέσος).

Μπέρνλι

Έμεινε για τρίτο συνεχόμενο ματς αήττητη η Μπέρνλι η οποία αυτή τη φορά αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0, εντός έδρας κόντρα στη Γουέστ Μπρομ. Δεν παρουσίασε ανταγωνιστικό πρόσωπο, δέχθηκε πολλές φάσεις παρόλο που ο αντίπαλος αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 30ο λεπτό της αναμέτρησης. Θα πρέπει να αισθάνεται τυχερός ο Ντάις ο οποίος είχε και σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακα Πόουπ. Έτσι, η ομάδα του Άγγλου προπονητή συνεχίζει να βρίσκεται στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-30 και 28 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός ο σημαντικός Γκούντμουνσον (μέσος), αμφίβολοι οι Στέφενς (μέσος), Πίετερς (αμυντικός), Μπρέιντι (μέσος), Μπαρνς (επιθετικός) και Γούντ (επιθετικός).