Τότεναμ

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Τότεναμ, αυτή την φορά με 1-0, στην έδρα της Γουέστ Μπρομ. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Κέιν στο 88ο λεπτό, η ομάδα του Μουρίνιο δεν ήταν καλή στο πρώτο μέρος ωστόσο ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις στο δεύτερο από όπου και προήλθε το γκολ. Πλέον οι «πετεινοί» βρίσκονται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-9 και 17 βαθμούς, μόλις στο -1 από την πρώτη Λέστερ.

Προσβλήθηκε από τον Covid-19 και θα απουσιάσει ο βασικός Ντόχερτι (μπακ), εκτός παραμένει και ο Τανγκαγκά (αμυντικός) ενώ αμφίβολοι είναι οι σημαντικοί Ντεμπελέ (μέσος) και Μπέρχβαιν (μέσος). Επιστρέφει κατά πάσα πιθανότητα ο Λαμέλα (μέσος).

Μάντσεστερ Σίτι

Στο ντέρμπι κορυφής των τελευταίων χρόνων, Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο «Έτιχαντ». Η ομάδα του Γκουαρντιόλα βρέθηκε πίσω μετά από ανόητο πέναλτι του Γουόκερ και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ. Η απάντηση ήρθε με τρομερή κίνηση φορ και γκολ του Ζεζούς στο 31ο λεπτό ενώ στην συνέχεια ο Ντε Μπρούινε ήταν άστοχος από το σημείο του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα άουτ. Λίγα πράγματα από τις δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος, σταθερά στην 10η θέση βρίσκονται οι «πολίτες» με ρεκόρ 10-9 και 12 βαθμούς.

Οριστικά εκτός οι Ακέ (αμυντικός) και Αγκουέρο (επιθετικός), θα απουσιάσουν πιθανότατα και οι σημαντικοί Στέρλινγκ (μέσος), Μεντί (μπακ) και Φερναντίνιο (μέσος).